Den 14 oktober samlades blivande entreprenörer, studenter och engagerade aktörer på Textile Fashion Center i Borås när Drivhuset arrangerade DO Entrepreneurship 2026. Under eftermiddagen fick besökarna ta del av två inspirerande entreprenörsresor, där personliga erfarenheter, motgångar och viktiga lärdomar stod i fokus.
En av dagens höjdpunkter var utdelningen av två stipendier på totalt 100 000 kronor till unga entreprenörer som med sina idéer vill göra skillnad.
entreprenörsresor som inspirerade

Iman Khalaf, entreprenören bakom Nõberu Stockholm, delade med sig av sin resa från barberare i Borås till att bygga ett internationellt varumärke.
Iman Khalaf, entreprenören bakom Nõberu Stockholm, delade med sig av sin resa från barberare i Borås till att bygga ett framgångsrikt varumärke. Det var under tiden som barberare han upptäckte en lucka på marknaden, ett behov av hår- och skönhetsprodukter för män med fokus på kvalitet och design. Den insikten blev startskottet för Nõberu Stockholm, som sedan dess har utvecklats till ett varumärke med produkter för både män och kvinnor världen över. Under föreläsningen lyfte Iman vikten av att våga misslyckas och att se motgångar som värdefulla erfarenheter på vägen mot framgång.
“Jag gillar att misslyckas för att veta vad jag kan göra bättre”, säger Iman Khalaf

Sara Serray, grundare av Wellibites, inspirerade publiken med personliga erfarenheter och värdefulla lärdomar från sin entreprenörsresa.
Sara Serray, grundare av Wellibites, delade med sig av sin entreprenörsresa och erfarenheterna av att bygga ett varumärke inom hälsosammare godis. Hon lyfte bland annat vikten av att våga lita på sin intuition, vara uthållig och omge sig med rätt människor. Med konkreta råd och personliga erfarenheter inspirerade hon besökarna att våga tänka stort och fortsätta utveckla sina idéer, även när vägen framåt inte är självklar. Hon beskrev företagandet som en tornado av känslor, misslyckanden och framgångar och beskrev intuitionen som den starkaste vägvisaren. Till publiken gav Sara konkreta råd:
“Dröm stort! Sätt en dröm som pirrar till i magen, de större målen får dig att tänka annorlunda” säger Sara Serray.
två unga entreprenörer tilldelades 50 000 kr vardera

Stipendievinnarna Jacob Hornö Eriksen och Steven Makdesi tillsammans med Zakarias Qvarnström och Sebastian Roll från Drivhuset
En av eftermiddagens höjdpunkter var utdelningen av stipendierna Årets studententreprenör och Årets unga initiativ, som möjliggörs genom stöd från Sparbanken Sjuhärad via deras ägarstiftelse och Bockasjö Capital.
I år tilldelades Jacob Hornö Eriksen, grundare av Anda AI, stipendiet Årets studententreprenör, medan Steven Makdesi, grundare av Elevo, utsågs till Årets unga initiativ. Båda belönades med 50 000 kronor för sina innovativa idéer och sitt entreprenörskap.
Drivhuset riktar ett stort grattis till årets vinnare!
Läs mer om stipendiaterna och deras verksamheter i vår separata artikel:
en mötesplats för idéer och nya möjligheter

Pausminglet bjöd på värdefulla samtal och nya möten mellan deltagare och samarbetspartners
Utöver föreläsningarna och stipendieutdelningen bjöd DO Entrepreneurship på möjligheter till samtal, erfarenhetsutbyte och nya kontakter. Under pauserna fick besökarna möjlighet att träffa både talare, andra deltagare och aktörer med ett gemensamt intresse för entreprenörskap.
Iman Khalafs och Sara Serrays personliga berättelser väckte både känslor och inspiration hos publiken. Genom att öppet dela med sig av såväl framgångar som motgångar gav de besökarna en ärlig inblick i livet som entreprenör.
”Det var väldigt inspirerande att få ta del av talarnas berättelser. Det var mycket känslor och fint att se hur öppet och ärligt de delade med sig av sina erfarenheter.”
“Man förstod att entreprenörer bara är vanliga personer”
“Otroligt bra föreläsningar, blev berörd av allt engagemang”
“Kul att få en djupare inblick i hela företagsresan, kändes som man läste en djupintervju”
DO Entrepreneurship handlar inte bara om att inspirera till företagande, utan också om att skapa en mötesplats där unga människor får möjlighet att upptäcka sin potential och våga ta nästa steg med sina idéer.
“Med DO Entrepreneurship vill vi inspirera fler att våga tro på sina idéer, visa att entreprenörskap är en möjlighet för alla och skapa möten som kan leda till något större. För oss handlar det om att sänka trösklar, väcka nyfikenhet och ge fler modet att gå från idé till handling.”, säger Sebastian Roll tillförordnad VD på Drivhuset i Borås
ett stort tack till alla som gjorde do:e 2026 möjligt!
Drivhuset Borås vill rikta ett varmt tack till alla besökare, talare, stipendiater, samarbetspartners och sponsorer som bidrog till att göra DO Entrepreneurship 2026 till en inspirerande eftermiddag.
Ett särskilt tack till Bockasjö Capital Inspires som möjliggjorde årets inspirerande talare, och Bockasjö Capital som tillsammans med Sparbanken Sjuhärad genom dess ägarstiftelse möjliggjorde årets stipendier. Vi vill även rikta ett varmt tack till Högskolan i Borås och Studentkåren i Borås för ert värdefulla engagemang och stöd.
Tillsammans fortsätter vi att skapa möjligheter för unga entreprenörer och inspirera fler att våga ta steget från idé till verklighet!

